Zabiegi laserowe – fakty i mity
Zabiegi laserowe przebojem weszły na listy usług gabinetów medycyny estetycznej. Nic dziwnego! Za pomocą lasera można zwalczyć uporczywe przebarwienia, pozbyć się blizn, a nawet cofnąć czas. A to zaledwie garstka tego, co potrafią lasery. Dlaczego zatem budzą one tak wiele obaw i wątpliwości? Przyczyną tego są powszechnie powielane mity oraz brak rzetelnej wiedzy na temat laseroterapii.
Oto najważniejsze fakty i najczęściej powielane mity, o których powinnaś wiedzieć rozważając terapię laserową.
MIT: Lasery są niebezpieczne
Lasery bez względu na rodzaj i siłę działania są bezpieczne. Urządzenia stosowane obecnie w medycynie estetycznej muszą pomyślnie przejść wiele rygorystycznych testów, o czym świadczą atesty i certyfikaty. Jednak nawet najbardziej zaawansowane urządzenie w rękach nieodpowiedniej osoby może przynieść więcej szkód niż pożytku. Zabiegi laserowe powinny być zatem wykonane w sprawdzonych gabinetach medycyny estetycznej, przez doświadczonych specjalistów. Powikłania po zabiegu pojawiają się najczęściej wówczas, gdy zawodzi czynnik ludzki (niewiedza lub brak doświadczenia osoby wykonującej zabieg).
FAKT: Wybór lasera ma znaczenie
Medycyna estetyczna dysponuje wieloma laserami o różnych parametrach i przeznaczeniu. W zależności od problemu specjalista sięga po odpowiednie urządzenie. Inne wybierze do usuwania zmarszczek, czy naczynek, jeszcze inne do redukcji blizn i przebarwień. Jedno jest pewne, tylko doświadczony specjalista będzie w stanie odpowiednio dopasować laser i jego parametry do problemu pacjenta.
FAKT: Zabiegi laserowe nie dla każdego
Choć są powszechnie dostępne i uchodzą za bezpieczne, to nie każdy może poddać się terapii laserowej. Istnieje bowiem lista przeciwskazań medycznych, które uniemożliwiają wykonanie zabiegu. Są to m.in.:
- ciąża i karmienie piersią
- choroby nowotworowe
- nieustabilizowana cukrzyca
- infekcje bakteryjne, grzybicze, wirusowe (np. opryszczka)
- aktywne choroby skóry takie jak: bielactwo, łuszczyca, rybia łuska
- przyjmowanie leków i ziół fotouczulających
- nadwrażliwość na światło
Istotna jest zatem rzetelna rozmowa z lekarzem przed zabiegiem. Podczas konsultacji specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny, dobierze optymalny rodzaj terapii oraz wykluczy ewentualne przeciwskazania do zabiegu.
MIT: Zabiegów laserowych nie można łączyć z innymi zabiegami medycyny estetycznej
Terapie laserowe można łączyć ze sobą oraz wspomagać je innymi zabiegami medycyny estetycznej np. osoczem bogatopłytkowym, kwasem hialuronowym, botoxem. Najważniejszy jest jednak profesjonalnie przygotowany przez lekarza medycyny estetycznej plan terapii.
FAKT: Skóra po zabiegu łuszczy się, jest podrażniona i opuchnięta
Niestety to fakt. Jest to jednak prawidłowa reakcja skóry, świadcząca o dobrze wykonanym zabiegu. Nasilenie dolegliwości i okres rekonwalescencji zależy od rodzaju zastosowanego lasera i techniki zabiegowej. Jest grupa laserów, po których pacjent może od razu wrócić do codziennych obowiązków np. Alma Harmony Clear Lift (przeczytaj więcej o zabiegu >>). Są też lasery, po których twarz jest czerwona, obrzęknięta i szorstka, a pacjent może odczuwać dyskomfort, a nawet ból. Złuszczenie i gojenie trwają zazwyczaj kilka dni. Do tej grupy należy np. laser frakcyjny (przeczytaj więcej o zabiegu >>). Zabiegi laserowe warto zatem zaplanować wcześniej, aby móc odpowiednio się do nich przygotować (np. wziąć kilka dni wolnego na czas rekonwalescencji po zabiegu).
FAKT. Zabiegi laserowe najlepiej wykonywać w okresie jesienno-zimowym
Zabiegi laserowe polegają na celowym uszkodzeniu komórek skóry, czyli zaburzeniu jej naturalnej równowagi po to, by uruchomić intensywne procesy naprawcze. Podrażniona skóra po zabiegu jest natomiast bardziej podatna na szkodliwe działanie promieni słonecznych, które stymulują szereg niekorzystnych mechanizmów m.in. powstawanie przebarwień. Laser i słońce to złe połączenie! Dlatego właśnie zabiegi z użyciem lasera najlepiej wykonywać jesienią i zimą, kiedy słońce nie świeci tak intensywnie jak latem.
Nie oznacza to jednak, że w miesiącach letnich musimy zupełnie rezygnować z zabiegów laserowych. Jeśli zabiegi dotyczą części ciała, których nie eksponujemy na słońce (plecy, brzuch, pośladki), możemy się im poddać bez względu na porę roku. Są także lasery, z których korzystać możemy przez cały rok np. Clear Lift. W każdym jednak przypadku należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza.
MIT/FAKT: Zabiegi laserowe powodują ból
Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Odczuwanie bólu jest kwestią bardzo indywidualną. U jednych pacjentów ten sam laser będzie powodował większy dyskomfort u innych mniejszy.
Laseroterapia jest dziedziną, która intensywnie się rozwija. Dzięki temu lasery, z których obecnie korzystają kliniki medycyny estetycznej, pozwalają nie tylko skutecznie walczyć z niedoskonałościami, ale są też w stanie minimalizować ból podczas zabiegu (np. poprzez zastosowanie zaawansowanych systemów chłodzących). W przypadku bardziej inwazyjnych zabiegów lekarz może także zaproponować znieczulenie obszaru zabiegowego preparatem znieczulającym.
FAKT: Dla uzyskania optymalnych efektów należy wykonać serię zabiegów
W celu osiągnięcia optymalnych efektów zabiegi laserowe wykonywane są zwykle w seriach. Liczbę zabiegów oraz odstępy pomiędzy nimi ustala lekarz.
FAKT: Podczas laseroterapii nie wolno przyjmować niektórych leków i ziół
Niektóre leki i zioła posiadają właściwości fototoksyczne, które uwrażliwiają skórę na światło. Przyjmowanie tych substancji podczas laseroterapii zwiększa ryzyko poparzenia skóry podczas zabiegu oraz powstania przebarwień. Dlatego przed rozpoczęciem terapii oraz w czasie jej trwania należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekarz i suplementach.
FAKT: Skóra po zabiegu laserowym wymaga specjalnej pielęgnacji
Skóra po zabiegach laserowych jest podrażniona, dlatego wymaga specjalnej pielęgnacji. Obszar poddany zabiegowi należy smarować kilka razy dziennie preparatami łagodzącymi i natłuszczającymi. Pielęgnacja skóry w dzień powinna natomiast obejmować stosowanie kremów z filtrem UV (co najmniej SPF 50+). W pierwszych dniach po zabiegu powinno się unikać mydła, toników na bazie alkoholu, dezodorantów itp., które mogą jeszcze bardziej wysuszyć i podrażnić skórę. Nie wskazane są także gorące kąpiele oraz korzystanie sauny i solarium. Przede wszystkim jednak należy zastosować się do zaleceń lekarza.
Jak widać nie taki diabeł straszny jak go malują. Najważniejsze to oddać się w dobre ręce doświadczonego specjalisty oraz przestrzegać jego zaleceń przed- i pozabiegowych. Wówczas pozostaje tylko cieszyć się dobrodziejstwami laserów, bez obaw o bezpieczeństwo i efekty zabiegów.
Szukasz doświadczonego specjalisty w zakresie laseroterapii? Umów się na wizytę w Lipoline!
Zadzwoń: 32 506 59 66
Napisz: info@lipoline.pl