Masz wstydliwe zmiany skórne? Usuń je laserowo!

3 listopada 2017

Wykwity skórne, naczyniaki, włókniaki czy brodawki to nieproszeni goście na naszej skórze. Ponieważ ciężko się z nimi zaprzyjaźnić, staramy się je ukryć i często leczyć na własną rękę. Bywa, że do nieestetycznych wypukłości się przyzwyczajamy i tylko obserwujemy jak się rozrastają. Czy to mądra decyzja?

Powinnaś wiedzieć, że każda zmiana skórna wymaga diagnostyki, aby ocenić czy jest wyłącznie kosmetyczna, czy przeciwnie – jest groźna i wymaga ingerencji medycznej. Zarówno na kosmetyczne, jak i medyczne podłoże problemu rozwiązaniem jest laseroterapia. Najmniej inwazyjny, najszybszy sposób aby pozbyć się zmiany i śmiało odsłonić newralgiczne do tej pory partie ciała.

Laserowa pomoc

Technologia laserowa umożliwia skuteczne leczenie wielu zmian skórnych. Dotyczy to zarówno zmian, które mamy od urodzenia, tych powstałych pod wpływem pewnych czynników (np. rozrost naczyń krwionośnych, zaburzona równowaga hormonalna itp.) jak i pojawiających się z wiekiem. Na szczęście, dzięki nowoczesnym urządzeniom, w klinikach medycyny estetycznej, jesteśmy w stanie pozbyć się większości z nich.

„Dynamiczny rozwój laseroterapii pozwala zaproponować Naszym pacjentom małoinwazyjne usługi medyczne. W przeszłości usuwanie łagodnych zmian skórnych sprowadzało się głównie do zabiegu chirurgicznego. Obecnie przy pomocy różnych form laseroterapii możemy z powodzeniem zamykać naczynia, likwidować rumień lub odparowywać nawet bardzo duże zmiany o najróżniejszej etiologii. Niemniej jednak należy pamiętać, iż chirurgia w wielu przypadkach zmian o charakterze barwnikowym jest metodą z wyboru, a odpowiednia kwalifikacja zmiany jest kluczowa w procesie terapeutyczno-leczniczym” – Dr n. med. Hubert Arasiewicz.

Zmiany naczyniowe

Pojęcie naczyniak jest uniwersalną nazwą dla wszystkich zmian naczyniopochodnych. Są to morfologicznie rozmaite zmiany, które towarzyszą nam od urodzenia. Powstają w wyniku rozszerzenia naczyń krwionośnych albo rozrostu naczyń włosowatych, tętniczych, żylnych lub chłonnych. Laser neodymowo-YAGowy(Nd:YAG) pomoże skutecznie pozbyć się nieestetycznych zmian skórnych tj.:

Naczyniaków gwiaździstych

Naczyniaki gwieździste to liczne, drobne guzki o czerwonej barwie z promieniście rozchodzącymi się naczyniami włosowatymi. Powstają w wyniku rozlewu drobnych naczyń krwionośnych. Najczęściej umiejscowione są na tułowiu lub na twarzy. Częściej występują u dzieci i u kobiet. Szczególnie narażone są na nie kobiety w ciąży i w połogu, a także osoby ze schorzeniami wątroby.

Pajączków naczyniowych

pajączki naczyniowe, czyli widocznie poszerzone drobne naczynia krwionośne, znajdujące się na głębokości 0,4 mm (teleangiektazje). Dotyczą one zmian wszystkich żyłek, tętniczek oraz naczyń włosowatych, które znajdują się bezpośrednio pod skórą. Teleangiektazje mogą występować zarówno na niewielkich powierzchniach (np. ucho) jak i na powierzchni całego ciała.

Wenulektazji

Wenulektazje, czyli poszerzone żyłki śródskórne o sinawym zabarwieniu, które znajdują się na głębokości 0,6 mm. Zmiany te pojawiają się na udach oraz goleniach, mogą zlokalizować się również na twarzy, rzadziej na brzuchu, biuście i ramionach.

Naczyniaka płaskiego

Naczyniak płaski, czyli płaska zmiana o jaskrawoczerwonej, czerwonej lub czerwono-purpurowej barwie. Zlokalizowany jest najczęściej na karku i twarzy, zazwyczaj już we wczesnym dzieciństwie.

Naczyniaków rubinowych

Naczyniaki (punkty) rubinowe, powstają wskutek rozszerzeń naczyń z powodu procesu starzenia się ściany naczyniowej, objawiającą się zanikiem włókien sprężystych oraz zwyrodnieniem otaczającej tkanki łącznej. Zmiany umiejscowione są głównie na tułowiu i pojawiają się u osób w podeszłym wieku, , dlatego noszą nazwę naczyniaków starczych.

Włókniaki

Laser CO2 skutecznie usuwa włókniaki miękkie. Jest to rodzaj nowotworu o charakterze wrodzonym. Może również pojawiać się u osób w różnym wieku. Włókniaki miękkie są guzami lub guzkami workowato zwisającymi, niekiedy dającymi się wprowadzić w głąb skóry przez ucisk palcem. Na ogół występują licznie. Drobne włókniaki miękkie umiejscowiają najczęściej na szyi i karku, zwłaszcza u starszych kobiet. Utrzymują się przez całe życie, nie wykazują skłonności do samoistnego ustępowania.

Brodawki

Brodawki są często spotykaną zmianą skórną. Jest to miejscowy rozrost skóry lub błony śluzowej, bardzo często pochodzenia wirusowego. Laser CO2 umożliwia usunięcie brodawek wirusowych wywołanych wirusem HPV, jak i łojotokowych. Brodawkami o podłożu wirusowym można się zarazić poprzez dotyk oraz wspólne użytkowanie przedmiotów z nosicielem HPV. Warunkiem jest uszkodzenie skóry takie, jak zadrapanie lub otarcie, umożliwiające przedostanie się wirusa do organizmu. Do zakażenia może również dojść przez kontakt seksualny. Wirus HPV w organizmie człowieka, w sprzyjających warunkach, może przetrwać nawet około 4 lat. Do tego typu brodawek zaliczane są m.in.: brodawki zwykłe, brodawki stóp czy brodawki płaskie.

Natomiast brodawki łojotokowe to łagodne nowotwory naskórkowe o brodawkowatej powierzchni. Ich wygląd jest różny: od płaskich, dobrze odgraniczonych od otoczenia grudek, kolorem zbliżonym do koloru skóry zdrowej, do wyniosłych, brodawkowatych, zrogowaciałych, brunatnych guzków. Czasami są bardzo ciemne w związku z nagromadzeniem melaniny. Umiejscowione są najczęściej na tułowiu, twarzy i grzbietach rąk (tutaj są bardzo płaskie). Mogą również pojawiać się na owłosionej skórze głowy oraz w okolicach miejsc intymnych. Pojawiają się w wieku dojrzałym i u osób starszych.

Czy warto usuwać zmiany skórne?

Należy pamiętać, że w wielu przypadkach zmiany skórne to nie tylko problem estetyczny. Jeżeli zauważyłaś u siebie zmianę, która niepokoi swoim wyglądem, odczuwasz w związku z nią dyskomfort, kłucie lub ból – odwiedź dermatologa. Szczególnie w przypadku brodawek pochodzenia wirusowego trzeba reagować od razu. Należy je usunąć jak najszybciej, żeby ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa oraz samozakażenia się. Do tzw. rozsiewu brodawek dochodzi wskutek uwolnienia wirusa HPV ze zmiany chorobowej i zagnieżdżenie się go w nowych miejscach. Można do tego doprowadzić np. goląc zakażoną okolicę lub wskutek rozdrapywania i niefachowych prób usunięcia brodawek.

 


Zainteresował Cię któryś z zabiegów? Chciałabyś wybrać najlepszy dla siebie?
Skorzystaj z konsultacji ze specjalistą Lipoline.
Zadzwoń: 32 506 59 66
Napisz: info@lipoline.pl