12 pytań o liposukcję. Odpowiada lek. med. Tomasz Wacławczyk

11 kwietnia 2018

Jak bez wysiłku wyszczuplić brzuch i nadać sylwetce proporcji klepsydry? To pytanie, które króluje w sieci oraz klinikach chirurgii plastycznej, w tym Lipoline. Odpowiedź jest prosta i jednocześnie bardzo obiecująca.

LIPOSUKCJA – chirurgiczny cud pozwalający pozbyć się centymetrów, z którymi nie poradziły sobie drakońskie diety ani hektolitry potu wylane na siłowni.

Ponieważ zabieg liposukcji wciąż rodzi wiele wątpliwości, przygotowaliśmy dla Was zestawienie pytań, których najczęściej od nas oczekujecie! Odpowiedzi na nie udziela lek. med. Tomasz Wacławczyk Ekspert Medycyny Estetycznej pracujący w katowickiej Klinice Chirurgii Plastycznej i Medycyny estetycznej Lipoline.

1. Jakich efektów mogę się spodziewać po zabiegu liposukcji laserowej? 

Efektem liposukcji laserowej jest natychmiastowa i skuteczna likwidacja tkanki tłuszczowej oraz równomiernie wygładzona i napięta skóra. Więcej efektów>>

 

liposukcja laserowa_przed i po_blog

2. Czym jest liposukcja laserowa? Czy należy się jej obawiać?

Dawna metoda klasycznej liposukcji – bardzo inwazyjnej, odchodzi w zapomnienie. Jej doskonałą alternatywą jest właśnie liposukcja laserowa. Wykorzystuje ona najnowsze i bezpieczne technologie w usuwaniu tkanki tłuszczowej. Laser wstępnie rozpuszcza tkankę tłuszczową z miejsc, gdzie nagromadziło się jej zbyt wiele. Dodatkowo stymuluje włókna kolagenowe do „obkurczania się”, co sprawia, że skóra napina się. Tkanka tłuszczowa zostaje zredukowana ze wszystkich problematycznych obszarów, w sposób bardziej bezpieczny, precyzyjny, mało bolesny i z krótszą rekonwalescencją niż w przypadku liposukcji tradycyjnej. W ostatnim etapie wstępnie rozpuszczony tłuszcz jest odsysany kaniulą, wprowadzaną przez minimalne nacięcie.

3. Czy liposukcja laserowa wymaga użycia skalpela? Obawiam się blizn.

Liposukcja laserowa wiąże się jedynie z wykonaniem niewielkiego, kilkumilimetrowego nacięcia, po którym nie zostają ślady ani blizny. Przez owo nacięcie wprowadzana jest sonda. Za jej pomoc lekarz nakierowuje strumień lasera na tkankę tłuszczową, która jest rozgrzewana i rozpuszczana. Tłuszcz zostaje odessany na zewnątrz za pomocą kaniuli ssącej.

4. Jakie badania należy wykonać przed zabiegiem liposukcji?

Liposukcja zawsze poprzedzona jest szczegółowym postępowaniem kwalifikacyjnym. Lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem oraz zleca wymagane badania. Od ich wyników zależy bowiem, czy w ogóle dojdzie do zabiegu. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych nic nie stoi na przeszkodzie, aby umówić termin zabiegu.
Wymagane badania:

  • grupa krwi
  • morfologia
  • krzepnięcie krwi (PT, INR, APTT)
  • CRP
  • próby wątrobowe:
  • aminotransferaza alaninowa ALAT, ALT, GPT
  • aminotransferaza asparaginianowa AspAT, AST, GOT
  • glukoza
  • jonogram (sód, potas)
  • Antygen HBs
  • Anty-HCV
  • HIV Combi

5. W jakim znieczuleniu wykonywana jest liposukcja?

Liposukcja laserowa to metoda, która w zdecydowanej większości przypadków odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Polega ono na wprowadzeniu środka znieczulającego pod skórę. Przy tym rodzaju znieczulenia pacjent zachowuje pełną świadomość. Istnieje możliwość wykonania zabiegu w tzw. analgoanestezji. Wyboru rodzaju znieczulenia dokonuje chirurg podczas konsultacji z pacjentem. Chodzi o to, aby zastosowana metoda znieczulająca była zawsze możliwie najlepiej dobrana dla bezpieczeństwa i wygody pacjenta.

6. Kiedy mogę spodziewać się rezultatu zabiegu?

Pierwsze efekty będą widoczne momentalnie po zabiegu. W drugiej fazie rekonwalescencji pojawia się obrzęk miejsc poddanych zabiegowi. Jest to jak najbardziej typowy objaw. Nasz organizm reaguje na ingerencję w jego obszarze i dochodzi do lokalnych obrzęków. Po około 2-3 tygodniach obrzęk ustępuje i dochodzi do trzeciej fazy gojenia, czyli „obkurczanie się skóry”, której początkowo jest nadmiar. Stymulacja laserem podczas zabiegu zapoczątkowuje proces skracania się włókien kolagenowych. Proces ten zaczyna się około 6-8 tygodni po zabiegu i ostatecznie kończy po 4-6 miesiącach.

7. Jak długo po zabiegu należy nosić ubranko uciskowe?

Po zakończonym zabiegu, zaleca się noszenie specjalnego ubrania uciskowego przez ok. 6 tygodni.

8. Po jakim czasie od wykonania zabiegu mogę wrócić do pracy?

Zabieg nie wymaga hospitalizacji. Jeszcze tego samego dnia pacjenci mogą wrócić do domu, a w kolejnym dniu do aktywności zawodowej i codziennych obowiązków. Warto przez kilka dni wstrzymać się z intensywną aktywnością fizyczną.

9. Czy po zabiegu liposukcji brzucha tkanka tłuszczowa ponownie się pojawi?

Liposukcja to skuteczny sposób na pozbycie się niepożądanych nagromadzeń tkanki tłuszczowej. Usunięte komórki tłuszczowe już nigdy się nie odrodzą, ale te, które pozostały pod skórą mogą się nadmiernie rozwinąć. Jeżeli pacjenci chcą cieszyć się wymodelowaną sylwetką, zalecamy zdrowe odżywianie oraz aktywność fizyczną.

10. Czy zabieg liposukcji dotyczy tylko okolic brzucha?

Liposukcja najczęściej wykonywana w takich obszarach jak: uda, brzuch, pośladki, biodra, czy podbródek. Jeżeli pacjentowi przeszkadza nadmiar tkanki tłuszczowej w innych miejscach np. ramionach czy plecach – również istnieje możliwość wykonania zabiegu.

11. Jak wygląda skóra po odessaniu tłuszczu?

Najnowocześniejsze lasery, takie jak Palomar SlimLipo 3D, posiadają dodatkową falę, która oddziałuje bezpośrednio na tkankę skórną wzmacniając ją poprzez stymulację włókien kolagenowych. Dzięki temu skóra staje się jędrna, a kontury sylwetki wyraźniejsze. Połączenie działania dwóch fal to obecnie najbardziej skuteczna metoda modelowania sylwetki. W rezultacie skóra po zabiegu pozostaje wzmocniona i napięta. To sprawia, że pacjenci nie muszą się obawiać efektu „obwisłej skóry”.

12. Czy zabieg trzeba powtórzyć?

Na ogół pacjentom wystarczy jeden zabieg. Zdarza się czasem, że liposukcję należy ponowić. Dzieje się tak wówczas, gdy konieczne jest odessanie znacznej ilości tkanki tłuszczowej. Szczegółowy plan postępowania zostaje pacjentom przedstawiony w trakcie konsultacji z lekarzem.

 

Liposukcja laserowa to bezpieczna alternatywa dla tradycyjnej liposukcji, która niejednokrotnie wymaga znieczulenia ogólnego, długiej rekonwalescencji oraz wiążę się z możliwością wystąpienia częstszych powikłań około i pooperacyjnych. O zaletach liposukcji laserowej pisaliśmy tutaj: https://lipoline.pl/liposukcja-liposukcji-nierowna/.

Liposukcja laserowa to w pełni bezpieczny i skuteczny sposób pozbycia się zbędnej tkanki tłuszczowej – mówi lek. med. Tomasz Wacławczyk. 

 


Zainteresował Cię zabieg liposukcji? Chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegach modelujących sylwetkę? Umów się na konsultację z lek. med. Tomaszem Wacławczykiem Ekspertem Medycyny Estetycznej!
Czytaj więcej na https://lipoline.pl/liposukcja-laserowa/
Zadzwoń: 32 506 59 66
Napisz: info@lipoline.pl